+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

DUYURULAR
Güncel Çin Vize başvuru bilgilendirmesi Çin Vize prosedürleri ve kuralları Çin konsolosluğu/elçiliği tarafından çok sık değişiklik gösterdiğinden dolayı Çin Vize Servisimiz tarafından sıkı olarak takip edilmekte ve burada web sitemizde tüm güncellemeler siz pasaport sahipleri ile paylaşılmaktadır. Şu an güncel olarak Çin vize başvurusu yapacak kişilerin %90’ını kapsayacak şekilde aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.
TÜM DUYURULARI GÖR

Çin Seyahat İpuçları

Çin Gezisine Çıkmadan Önce!
Çin’e yapacağınız seyahatleriniz için önceden Çin’den orijinal davetiye getirmeniz  gerekir. Bundan ötürü seyahatinizin başlangıç tarihinden önce, vize işlemleri için    yeterli süreyi göz önünde bulundurunuz.
Geziye çıkmadan önce pasaportunuzun, uçak biletlerinizin ve kredi kartlarınızın    2’şer adet fotokopilerini alınız. Bir zarfa koyup aradığınız zaman direk    ulaşabileceğiniz bir yere yerleştiriniz. Herhangi kaybetme ve çalınma ihtimaline karşı, bu fotokopiler işinize yarayacaktır.
Sürekli kullandığınız ilaçlarınızın miktarını kontrol ediniz ve bir miktar fazlasını yanınıza almayı ihmal etmeyiniz.  Yanınızda bol miktarda kartvizit bulundurunuz.

Pasaportunuzu her ne sebeple olursa olsun tanımadığınız kişilere vermeyiniz.
Fuar dönemine yönelik olarak Çin’de bulunacağınız Ekim ve Nisan aylarında hava    durumu genellikle oldukça nemli ve 20 derece civarındadır. Yanınıza buna uygun    kıyafetler ve rahat yürüyüş ayakkabıları almanızı tavsiye ederiz. Giderken, yanınıza  kullanacağınızdan fazla giyim eşyası almamanız, dönüşte bagaj ağırlığınızın azalmasını sağlayacaktır.
Çin yemekleri damak tadınıza uymuyorsa, yanınızda vakumlanmış yiyecekler,    konserveler bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kahvaltılık tarzı zeytin, peynir, kaşar    gibi gıdaları bulmanız çok zordur. Mc Donald’s, Pizza Hut gibi Dünyaca ünlü bütün    “Fast Food” restaurantlarını Çin’de hemen her yerde kolaylıkla bulmanız  mümkündür

Seyahat İpuçları: Gezi Boyunca
Yabancı ve Sosyalist idareye sahip bir ülkede olduğunuzu unutmayınız. Seyahatiniz    esnasında işlenebilecek herhangi bir suç durumunda bu ülkenin kanunları geçerli    olacaktır. İnsanlarla tartışmayınız ve elle temas etmeyiniz. Bu Çinliler için çok onur    kırıcıdır. Sadece tokalaşmanız yeterlidir, öpmekten kaçınınız.
Çin’de beklenmedik herhangi bir durum ile karşılaşılması halinde, Elçilik veya  Konsolosluk ile irtibata geçiniz.
ELCILIK TEL: +86 (10) 653 22 347
KONSOLOSLUK TEL: + 86 (21) 647 46 838

Hong Kong ve Çin kara yolu gümrüklerinden geçerken bagajların muhakkak araçtan    indirilip, bagajlarla birlikte pasaport kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Uçaklarda    kişi başı 20 kg’lık bagaj sınırına dikkat edilmesi gümrük geçişlerinde kolaylık    sağlayacaktır. 20 Kg. üzeri bagajlar için ek ücret talep edilmektedir.
Otellerin shuttle saatleri dışında herkesin kendi başına fuara gideceği, dönüşlerde    de tekrar shuttle saatlerini kaçıran yolcular ulaşımlarını kendilerinin yapacağı    unutulmamalıdır. Shuttle’ları kaçıran müşterilerimiz için şirketimizin özel hizmeti    yoktur.

Oteldeki mini bar, kuru temizleme, özel TV kanalı gibi servisler ekstra ücrete tabidir.    Otelden ayrılırken bu hizmetleri kullandıysanız kendiniz ödemelisiniz.
Rehberlik hizmetini üstlenmiş olan personel, müşterilerin hava limanı/otel transferi    ve otel giriş-çıkış işlemleri ile mesuldürler. Kendilerine yapılacak talep ve ilave    hizmetler ekstra ücrete tabi olup teknik şartlar dahilinde değerlendirmeye alınır.
Çin’de ve Hong Kong’da kredi kartı yaygın olarak kullanılmaktadır. Her yerde döviz    bozdurmanız mümkün değildir. Bunun için yanınızda Amerikan Doları bulundurmanızı    tavsiye ederiz. Çin parasına “Yuen” denir. Takribi 100 USD – 811 Yuen’dir. Dolar    paritesi 8.11 dir. Hong Kong para birimi Hong Kong Doları’dır. Dolar paritesi 7.78’dir.    Takribi 100 USD – 778 Hong Kong Doları’dır. Konakladığınız otel veya bankalarda    döviz bozdurmanız da mümkündür.  Çin’de Uluslararası konuşmaya açık GSM telefonlarıyla görüşme imkanı olduğu gibi    Çin’den temin edebileceğiniz Kontörlü kartlarla da (100 kontör, ortalama 15 USD )    Çin’de daha ucuz konuşabilir ve Türkiye’den aranabilirsiniz.  Çinlilerin İngilizce seviyeleri çok iyi olmadığından arzu edenler için servis bedeli    karşılığında profesyonel Çince-Türkçe tercümanlık hizmetleri verilir.
Otelde az da olsa çantalarınızı taşıyan kişilere bahşiş veriniz.
Türk tarzı yemek isterseniz, Arap ve Uygur restaurantlarına gidebilirsiniz. Gittiğiniz restaurantların merkezi yerlerde olmasına dikkat ediniz.
Çinliler iş görüşmelerini yemekte yapmayı tercih ederler. Özellikle gidilecek akşam    yemeklerinde balık restaurantlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.
Halk tuvaletlerini kullanmayınız. “Fast Food” restaurantlarını veya otellerinizi tercih    ediniz.  Taksi fiyatları çok uygundur. Genellikle taksi kullanınız. Otobüslere binip inmekte    zorluk çekebilirsiniz. Metro ise kullanımı kolay ve rahattır.
Taksi şoförünün sizi gereksiz yere dolaştırdığını anladığınız taktirde, taksinin ön    camının sağında bulunan taksi numarasını not ediniz ve bu eylemi taksicinin    görmesini sağlayınız. Cezası yüksek olduğundan dolayı ya sizden para almayacak    ya da normal fiyatını talep edecektir.
Hong Kong Türk Vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Girişte 3 aylık vize verilir.
Çin’den Hong Kong’a geçtiğinizde Çin vizeniz “çift girişli” veya “çok girişli” değilse    tekrar Çin’e giremezsiniz. Hong Kong havaalanından veya bazı diğer vize    ofislerinden vize almanız gerekir. Fakat bu yöntem risklidir. Vize alamamanız    durumunda Çin’e giremeyebilirsiniz. Seyahate çıkmadan önce planınızı iyi yapın ve    seyahat programınıza uygun vize alın.
Hong Kong’da fuar dönemlerinde boş oda bulmanız zordur. Bundan dolayı seyahate    çıkmadan önce rezervasyonunuzu yaptırmanızda yarar vardır.
Çin’den Hong Kong’a seyahatlerinizde tren, otobüs ve uçak yolculuğunu    kullanabilirsiniz.
Şehirlerarası tren yolculukları yapmak için biletinizi en az bir gün önceden alınız.    Aynı gün bilet almanız genellikle mümkün değildir.
Çin’de alışveriş yaparken pazarlık yapınız. Size çarşı pazarda verilen fiyatın yaklaşık    dörtte birini önerebilirsiniz. Üzerinde fiyatların yazılı olduğu alışveriş merkezlerinde    ise pazarlık yapmanız zordur.

İyi Yolculuklar Dileriz

692.735 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Seckin Manioğlu dedi ki:

    Vizeport Vize Vizeport Hizmetleri.

BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.