+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

DUYURULAR
Güncel Çin Vize başvuru bilgilendirmesi Çin Vize prosedürleri ve kuralları Çin konsolosluğu/elçiliği tarafından çok sık değişiklik gösterdiğinden dolayı Çin Vize Servisimiz tarafından sıkı olarak takip edilmekte ve burada web sitemizde tüm güncellemeler siz pasaport sahipleri ile paylaşılmaktadır. Şu an güncel olarak Çin vize başvurusu yapacak kişilerin %90’ını kapsayacak şekilde aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.
TÜM DUYURULARI GÖR

Çipli pasaportlar ‘trafiğe’ takıldı

AB normlarına uygun çipli pasaportların verilmesinde aşırı yoğunluk yüzünden sistem kilitlendi. Sıkıntının, umre ve yarıyıl tatiliyle birlikte vatandaşların pasaport şubelerine akın etmesinden kaynaklandığı bildirildi. Yoğunluk nedeniyle daha önce bir haftada eve teslim edilen pasaportların alım süresi bir aya kadar uzadı.

Çipli pasaport uygulamasına geçilmeden önce çiplerdeki güvenlik açığı nedeniyle ihale süreci uzadı, ardından pasaport kağıdının temininde sıkıntılar yaşanınca pasaport kuyrukları uzadı.

Bu kez yaşanan yoğunluk nedeniyle çipli pasaport alımında sıkıntı ortaya çıktı. Yeni yılla birlikte çipli pasaportlar için vatandaşlar yeniden beklemeye başladı. Özellikle Umre ziyareti ve yarıyıl tatiliyle birlikte yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlar Pasaport Şubeleri’ne akın etti.

Talep yoğunluğuyla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Pasaport Daire Başkanlığı’nın günlük 8 bin olan basım adeti de 20 bine yükseldi. Bu yüzden bir haftada adreslere gelen pasaportların teslimi bir ayı bulmaya başladı.

Acil durumlar için vatandaşların, Emniyet Müdürlükleri üzerinden “Acil başvuru formu ile başvurmaları mümkün. Acil seyahat durumu olanlar, pasaport başvuruları sırasında “acil başvuru formu” doldurmanın yanında işlerinin aciliyetini gösteren belge veya uçak biletlerini sunarak işlemlerini hızlandırabiliyor.

Pasaportların sadece Ankara Gölbaşı’nda basılması ve tek merkezden verilmesi sıkıntıyı artırırken, aksaklıkların çözümü için emniyet birimleri fazla mesai yapmaya başladı. Sıkıntı bir hafta içinde çözülecek.

Kaynak: Hürriyet

3.587 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN