+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

DUYURULAR
ÖNEMLİ: ÇİN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU DUYURUSU 4 Aralık 2017 Tarihinden İtibaren Çin Vize Başvuruları Randevu Sistemi İle Biometrik Veri Alımı (Parmak İzi Alımına) Başlayacaktır. Başvuru işlemleri ve Randevu Alımları Şirketimiz Tarafından Yapılabilecektir. Başvuru Şekli ve Yeni Prosedürler İlgili A’dan Z’ye Tüm Detaylar En Kısa Sürede Web Sitemizde Ve Facebook Sayfamızda Yayınlanacaktır. Tüm Gelişmeleri Takip Etmek için Facebook sayfamızı takip edin: facebook.com/Cinvize
TÜMÜNÜ GÖR

Çin’de Paranızı Nasıl kullanmalısınız?

Çin’de Paranızı Nasıl kullanmalısınız?

Çin Halk Cumhuriyeti Para birimi: Renminbi

Renminbi birimi yuan, ondan sonra daha küçük para birimi Jiao ve Fendir. 1 yuan 10 jiao, 1 jiao 10 fene eşittir. 1, 2, 5, 10, 50, 100 yuan, 1, 2 ve 5 jiao, 1, 2 ve 5 fen bulunur. Renminbi’nin kısaltması RMB’dir.¥

Renminbi Çin Halk bankası tarafından basılmaktadır.
Paranızı Nasıl Bozdurursunuz?
Çin’de şu anda geçerli olan yabancı dövizler şunlardır:
Amerikan Doları, İngiliz Sterlini, Fransız Frangı, Avro, Japon Yeni, Avustralya Doları, Avusturya Şilin, Belçika Frangı, Kanada Doları, Hong Kong doları, İsviçre Frangı, Danimarka Kronu, Hollanda Florini, Norveç Kronu, İsveç Kronu, Singapur Doları, Malezya Ringjidi, İtalya Lirası, Macao Patacası, Finlandiya Markı.Bankalar yabancı dövizleri Çin parasına veya Çin parasını yabancı dövizlere çevirebilir.

Çin’de yürürlüğe giren döviz yönetimi kurallarına göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nde yabancı döviz ile alım satım yasaktır. Hong Kong ve Macao Özel İdari Bölgeleri ile Taiwan’dan gelen yerli ve yabancı turistlerin para kullanmalarına kolaylık sağlamak için Çin Bankası ve döviz bozma hakkına sahip olan bankalar seyahat çeki, yabancı kredi kartı olan yabancı turistlerşn dövizlerini Çin parasına çevirmenin yanı sıra 22 yabancı döviz olarak bozabilirler. Bazı otel, restoran ve mağazalarda da yabancı döviz bozdurma imkanı mevcuttur. Turistlerin elinde kalan Çin paraları, Çin gümrüğünden çıkışında son 6 ay içindeki döviz bozdurma makbuzuyla dövize geri çevilebilir. Seyahat çeki, kredi kartı ve havaleyle para çekilmesi alım fiyatıyla yabancı döviz olarak bozulur, yabancı döviz satın alınması da satış fiyatıyla gerçekleştirilir. Nakit yabancı para o zamanki döviz alım fiyatıyla satın alınır.

Çin’de geçerli olan yabancı kredi kartları

Şu anda, Çin’de kullanılan yabancı kredi kartları arasında Master Card, Visa Card, American Express Card, JCB, Diners Club Card bulunur.

Yorumlar

Facebook Yorumları

16 Temmuz 2012
Çin’de Paranızı Nasıl kullanmalısınız? için yorumlar kapalı
1.665 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN