+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

DUYURULAR
Güncel Çin Vize başvuru bilgilendirmesi Çin Vize prosedürleri ve kuralları Çin konsolosluğu/elçiliği tarafından çok sık değişiklik gösterdiğinden dolayı Çin Vize Servisimiz tarafından sıkı olarak takip edilmekte ve burada web sitemizde tüm güncellemeler siz pasaport sahipleri ile paylaşılmaktadır. Şu an güncel olarak Çin vize başvurusu yapacak kişilerin %90’ını kapsayacak şekilde aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.
TÜM DUYURULARI GÖR

Başkonsolos Sayın Zhang QINGYANG’IN Göreve Başlama Konuşması

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ZHANG QINGYANG

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ZHANG QINGYANG

BAŞKONSOLOS SAYIN ZHANG QINGYANG’IN GÖREVE BAŞLAMA KONUŞMASI

Saygıdeğer Konuklar iyi akşamlar. Göreve başlamam onuruna düzenlenen resepsiyonu şereflendirmenizden dolayı hepinize teşekkür ederim. Bu vesile ile hepinizi tanımaktan ve arkadaş olmaktan dolayı büyük mutluluk duydum.

İstanbul’da göreve başlamış olmaktan kıvanç duymaktayım. Gelmiş olmamdan bu yana çok zaman geçmiş olmamasına rağmen, doğa ile donatılmış, doğa harikası bu coğrafi konum, mükemmel peyzaji görünüm ve samimi, dostane insanlar bende şimdiden çok derin bir izlenim bırakmış olup, işlerime daha da verim katmış, görev ve yükümlülükleri huzurla yerine getirmemize neden olmuştur.

Çin İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang hitap ediyor

   Çin-Türk halkları geleneksel dostluk münasebetlerine sahip olup, tarihi İpek yolu iki ülke ve ülke halkları dostluğunun gerçek tanığıdır. İstanbul, Türkiye’nin dünya ulaşımında önemli bir kapı olarak, konum itibarıyla çok özel, etkisi ortadadır. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, önceden olduğu gibi bu avantajları kullanarak, iki ülke siyaset, ekonomi, ticaret, turizm, kültür, eğitim vb. alanlarda işbirliklerini etkin olarak geliştirme yönünde yeni aydınlık noktalar yaratacaktır.

İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ , Yalova, Manisa gibi 11 vilayet Başkonsolosluk yetki alanında bulunmaktadır . Bu vilayetler çoğunlukla ekonomik açıdan nispeten gelişmiş olup, Çin’le ekonomi ve ticarette tamamlayıcılık niteliği yüksektir. Ortak anlak ve kavramanın derinleşmesi beraberinde ortak görüşlerin artacağı ve bu sayede karşılıklı olarak ekonomik ticari münasebetlerde daha da yakınlaşma olacağı inancını taşımaktayım.

Çin ve Türkiye münasebetleri hususunda iki ülke liderleri ileri görüşe sahip olup, ülke halklarının temel çıkarlarına önem vermekte, iki ülke egemenlik ve toprak bütünlüklerinin korunması, dünya barışı ve gelişimine odaklanılması yönünde sürekli olarak iki ülkenin dostane işbirliği münasebetlerini yeni seviyelere taşımaktadırlar. Bu yıl Ekim ayında Çin Başbakanı Wen Jiabao Türkiye’ye ziyaretini başarıyla gerçekleştirmiş olup, taraflar Çin ve Türkiye stratejik işbirliği münasebetleri kurarak ve geliştirererek her alanda dostluk işbirliği seviyelerini yükselteceklerini ilan etmişlerdir. Tüm bunlar ikili münasebetlerin yeni bir döneme girmiş olduğunu simgelemektedir.

21.yüzyıla girildiğinden bu yana, Çin ve Türkiye ekonomilerinin gelişiminde büyük başarı kaydetmiş iki ülkedir. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme oranları da dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Karşılıklı ticaret hacmi devamlı olarak büyük ölçek artış kaydetmekte olup, 2010 yılında yaklaşık 15 Milyar Dolara ulaşılacağı öngörülmektedir. Bu da 2001 yılına göre 15 kat artış göstereceği anlamına gelmektedir. Sayın Başbakan Wen Jiabao’un Türkiye’ye gerçekleştirmiş olduğu ziyareti esnasında, iki ülke Başbakanları 2015 yılında karşılıklı ticaret hacminin 50 Milyar Dolara ulaşma muazzam hedefini birlikte belirlemişlerdir. Birlikte gayretle, bu iyi gelişim trendini muhafaza ederek tarafların, ekonomik ve ticari işbirlikleri çıtasını sürekli olarak yüksek tutmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, Çin tarafından pekçok büyük ölçekli şirket ve işletmeler burada temsilcilik açarak, faaliyetlerini ve işlerini geliştirmektedir. Başkonsolosluğu temsilen, Çin sermayeli şirketlerin buradaki temsilcileri ve personellerini gayretli çalışmalarından ötürü saygıyla selamlıyorum. Çince ve Çin Kültürü hususlarında bilgi edinmek isteyen Türk arkadaşlarımıza kolaylık sağlamak amacıyla, Çin, ayrıca İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’nde Konfüçyüs Enstitüsü’nü açmıştır. Burada da çok fazla üniversite öğretmen ve öğrencisinin görevli ve eğitim-öğrenim görmekte olduklarını mutlulukla gördüm. Kendilerine başarı diliyorum. Türk tarafı da Çin’e olan uçuş frekansını artırmıştır. İki ülkenin dostluğu yönünde emek harcayan ve Çin ile iş yapmayı hedefleyen Türk arkadaşlarımızın Çin ile olan temasları boyunca kendi çabaları sayesinde kendi alan ve yönlerini bularak işlerini geliştirebilecekleri inancındayım. Aynı şey Çinliler için de geçerlidir.

Bu vesile ile Türkiye’de yaşayan Çinliler ve Çin asıllı vatandaşlarımıza içten selamlar ve derin saygılar sunuyorum. Sizler iki ülke halkları dostluğunun gelişimi ve birbirlerini anlama ve kavramalarının derinleştirilmesi yönünde, özel bir köprü, kurdele rolü görmektesiniz ve gerekli katkılarda bulundunuz. Bu yolda yorgunsunuz. Bu sebeple Anavatan ve halk sizlere minnettar. Bazılarınız Türk vatandaşlığına geçmiş olmasına rağmen, kalpleri daima anavatan ile birlikte. Bazılarınız da yıllarca anavatana dönememiş olmasına rağmen, anavatanın gelişimiyle yakından ilgilenmekteler. Daha çok evinize dönüp anavatanınızda da gerçekleşen büyük değişimleri görmenizi ve bütün ülkenin her milletten halkının tek yürek dayanışmasını, çok uluslu büyük aile olan Çin memleketi manzarasını görmenizi dilerim. Başkonsolosluk size kolaylık ve destek sağlayacaktır. Anavatanın gelişim ve güçlenmesi sayesinde yurt dışında yaşayan Çinli ve Çin asıllı vatadaşların gelişim meyvelerini daha fazla paylaşacakları inancındayım. Türkiye’de yaşayan Çinli ve Çin asıllı vatandaşlarımız o güzel geleneklerimizi sürdürerek dayanışma içinde, bulunduğunuz ülke koşullarıyla kaynaşıp, her alanda daha yakın temaslar sağlayarak, buradaki ve anavatandaki gelişime daha aktif destekte bulununuz. İki ülke halkları arasındaki dostluğa faydası olmayan, sukunet ve dayanışmayı etkileyecek işleri yapmaktan kaçınarak, yeni dönem Çin-Türkiye dostluk işbirliğine daha büyük katkılar sağlayınız.

Son olarak; Türkiye hükümeti yetkilileri, her sektörden arkadaş, İstanbul’daki Başkonsolosluklar ve diplomotik misyonlar ve Türkiyede yaşayan Çinli ve Çin asıllı vatandaşlarımıza göreve başlamam onuruna düzenlenen resepsiyonuna katılmış olmanızdan dolayı teşekkür ederim. Burada bulunmanız iş ve çalışmalarıma gösterilen destektir. Bu sayede işim için elimden geleni yapacağım. Hep beraber gayretle Çin-Türkiye dostluk işbirliğinde daha güzel ve parlak yarınlara kucak açalım.

Hepinize teşekkür ederim.

8 Aralık 2010

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN